پشتیبانی سایت پیشه ور: ۰۲۱۴۴۷۸۰۶۸۲
 
صفحه اصلی | درباره ما | تماس با ما | راهنمای سایت
وبسایت تخصصی بازرگانی برای پیشه وران صنعت خودرو
کالاها/خدمات تامین کنندگان خریداران
English
اعضاء طلایی
جدیدترین کالاهای به روزرسانی شده
جدیدترین کاربران


آموزش مراحل ثبت نام در سایت پیشه ور دات کام 

   عملكرد موتورهاي احتراق داخلي به همراه قطعات آنها (قسمت سوم)
(تاریخ درج : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۱)

موتورهاي داراي فضاي مشترک بين محل سوپاپهاو اتاقک احتراق درمقابل موتورهاي بدون فضاي مشترک
سوپاپها همواره به طرف داخل پيستون و اتاقک احتراق باز مي شوند و مقداري از فضاي اتاقک احتراق را اشغال مي کنند.در يک موتور داراي فضاي مشترک پيستون در بالاي کورس همان فضاي فيزيکي را اشغال مي کند که سوپاپهاي باز هنگامي که پيستون در پايين ترين نقطه از کورس  مي فرستد خود قرار دارد اشغال مي کنند. بايد به خاطر داشتت در صورتي که در موتورهاي داراي فضاي مشترک تسمه تايم پاره شود حداقل يک سري از سوپاپها در موقعيت باز خود خواهند ماند و اينرسي حرکتي موتور سبب برخورد پيستون با آنها خواهد شد که در اينصورت موتور به تعميرات گران قيمتي نياز پيدا خواهد کرد.در موتورهاي بدون فضاي مشترک هيچ فضاي بين پيستون و سوپاپها وجود نداردبنا بر اين در صورت پارگي تسمه تايم در 99% مواقع هيچ خرابي براي سوپاپها اتفاق نمي افتد زيرا هيچگونه فصل مشترکي بين سوپاپها و پيستون وجود ندارد. اين دليل مهم تعويض تسمه تايم در مسافتهاي مشخص مي باشد.تصوير نشان دهنده تفاوت بين دو نوع است. سمت چپ دايره قرمز فصل مشترک بين سوپاپهاي باز و موقعيت پيستون در انتهاي بالايي مسير خود است.در سمت راست يک موتور بدون فصل مشترک را نشان ميدهد که بين سوپاپها و پيستون فاصه وجود دارد.

 


نقطه مرگ بالا (تي دي سي TDC) و زمان جرقه زني
وقتي يک پيستون در يک موتور به انتهاي بالايي مسير خود مي رسد، اين نقطه به نام نقطه مرگ بالا و يا تي دي سي شناخته مي شود. اين موضوع براي دانستن مهم است زيرا در هيچ موتوري دقيقا هنگامي که پيستون در نقطه مرگ بالا است شمع جرقه نمي زند. در اغلب موارد جرقه اندکي پيش از تي دي سي اتفاق مي افتد. بنا بر اين سيستم جرقه زني چگونه کار مي کند و زمان بندي جرقهه به چه عواملي وابسته است؟
توليد جرقه قسمت راحت کار است. سيستم الکتريکي در خودرو ولتاژ را براي کويل و قسمت جرقه زني تامين مي کند.موتور براي هرسيلندر يک قلاب دارد که مکانيکي است ، واحد اکتريکي يا قلاب لنگ. در ان نقطه موتور به صورتي موثر يک سيگنال به کويل مي فرستد تا دز سيستم ولتاژ بالا تخليه شود.آن شارژ به کلاهک پخش مي رود و به طرف شمع مربوطه ادامه مسير مي دهد جايي که يک جرقه ايجاد مي شود. کليد اين فرايند زمان بندي جرقه در ارتباط با موقعيت پيستون در سيلندر است. داشتن  جرقه  زني بيش از حد زود هنگام اساسا مخلوط هوا و سوخت  را دچار خود احتراقي مي کند و اين براي تمامي قطعات مکانيکي موتور بد و مضر است.داشتن جرقه زني دير هنگام سبب مي شود که مخوط سوخت و هوا هنگام عبور از نقطه مرگ بالا و هنگام حرکت به سوي پايين منفجر شود که سبب از دست رفتن توان و راندمان مي شود.
زمان بندي جرقه اين روزها  با سيستم مديريت خودرو کنترل مي شود. اين سيستم جريان هوا، دماي محيط را اندازه مي گيرد، وروديهايي از سنسورهاي ضربه و به معناي واقعي يک دو جين از سنسورهاي کل موتور. همچنين آن يک برنامه زمان بندي براي جرقه زني دارد که در حافظه اش ذخيره است و مرجع آن ورودي تمامي سنسورهاست که زماني که جرقه زده مي شود را بر اساس برنامه ياد شده تعيين مي کند.در دور 3000 در يک موتور 4 سيلندر، در يک ثانيه اين عمل 100 بار تکرار مي شود. در سيستمهاي قديمتر زمان بندي جرقه با استفاده از سيستمهاي ساده مکانيکي انجام مي گرفت که قابليت در نظر گيري کليه متغيرهاي درگير با احتراق موتور را نداشتند.هنگامي که موتور سريعتر کار مي کند زمان بندي جرقه بايد آوانس شود زيرا جرقه سريعتر بايد به سيلندر رسانده شود . چرا؟ مخلوط سوخت و هوا نياز به زمان محدودي براي احتراق دارد.براي هر سرعت داده شده موتور آن سريعتر و يا آهسته تر نخواهد سوخت. براي سرعتهاي بالاتر مخلوط نياز دارد براي اطمينان از احتراق در زمان بهينه زودتر محترق شود.در سيستمهاي پيشرفته تمامي زمانهاي احتراقدر برنامه زمانبندي وجود دارد . در سيستمهاي قديمتر آنها از يستمهاي آوانس خلا يا مکانيکي استفاده مي کردند بنابر اين به توليد خلا بيشتري در منيفولد ورودي نياز داشتند (ناشي از کارکرد سريعتر موتور)  

تعداد نظرات : 1
Tehseen
دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۷:۳۸
۰
۰
Yo, that's what's up tryhufullt.
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :  
نظر شما :    
 جدیدترین اخبار

 
درج اطلاعات مربوط به کسب و کار در سایت پیشه ور رایگان بوده و مسئولیت آن با ثبت کننده می باشد- لطفاً در ارزیابی اعتبار و صحت اطلاعات ثبت شده دقت کافی را مبذول دارید - جهت شروع به درج اطلاعات کسب و کار خود ، لطفاً بر روی لینک عضویت رایگان کلیک نموده و پس از پر کردن فرم ثبت نام ، اطلاعات تجاری خود را که مربوط به فعالیتها ، کالاها و خدماتتان میشود ثبت نمایید
تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
طراحی سایت B2B و بهینه سازی سایت توسط طراحی سایت 24
Copyright (c) 2014 pishehvar.com